Види технічного обслуговування автомобіля: що включає в себе ТО

технічне обслуговування

Задумуєтесь про стан свого авто? Прагнете дізнатись способи його перевірки?

Є така процедура! І вона вкрай важлива! Йдеться про технічне обслуговування автомобіля (ТО). Давайте з’ясуємо що це і для чого воно потрібне?

ТО автомобіля – це регулярний плановий огляд авто, який дозволяє вчасно виявити несправності машини та усунути їх з мінімальними затратами. Коли машина проходить подібну перевірку, то ризик несподіваних пригод на дорозі, в неочікуваний момент зменшується, а своєчасна заміна зношених запчастин дасть змогу справитись з форс-мажорними обставини під час подорожі. Капітальний ремонт машини обійдеться набагато дорожче, аніж проста планова діагностика.

Основні види технічного обслуговування автомобіля

Існують основні ТО автомобіля:

  1. щоденне обслуговування (ЩО);

  2. планове ТО;

  3. сезонне обслуговування (СО).

Щоденне технічне обслуговування проводиться кожного дня, оскільки кожен автомобіліст хоче переконатись перед поїздкою, що з машиною все добре і вона готова до подорожі. Така перевірка складається з шести важливих кроків:

  1. На паркувальному майданчику, без поспіху обходимо автомобіль довкола, придивляючись чи нема зовнішніх подряпин, адже під час парковки за відсутності водія могло трапитись різне. Звісно, зайвих подряпин, які неочікувано стають “сюрпризом” нам непотрібно;

  2. Після детального огляду, варто особливу увагу звернути на колеса, якщо є потреба, то підкачайте спущене колесо тут, на місці, щоб посеред дороги не прийшлось виїжджати на обочину.

  3. Відкриваємо кабіну, оглядаємо салон. Відкриваємо капот.

Перевіряємо:

  • рівень охолоджувальної рідини;

  • рівень масла в картері;

Звертаємо увагу не тільки на рівень моторного мастила, а й на його стан – колір, в'язкість. Можливо, виявляться крапельки охолоджувальної рідини на щупі. Це вже сигнал тривоги і незапланованої витрати грошей на заміну прогорілої прокладки головки блоку. Якщо не помітити вчасно, то може статись перегрів двигуна, можливі задири вкладишів і циліндрів, а це вже означатиме дорогий ремонт на найближчій СТО.

  1. Обов’язково перевіряємо рівень гальмівної рідини в гальмівному бачку, а також у бачку зчеплення. Можливо, Ви приїхали на парковку з пошкодженою гальмівною трубкою, а за ніч рідина стекла, її місце зайняло повітря, і машина залишилася з неповноцінними гальмами.

  2. Перевіряємо наявність і стан ременів генератора, помпи. Рваний ремінь довго не прослужить, може обірватися в найневідповідніший момент. Краще його замінити, тим паче це недовго.

  3. Перевіряємо чи відсутні обриви проводів, дивимось на стан контактів, ізоляції. Коротке замикання проводки може позбавити Вас дорогої машини за кілька хвилин.

  4. Якщо все в порядку, не забуваймо про чистоту. Перед поїздкою рекомендується також перевіряти загальний стан автомобіля, стан кузова, положення дзеркал, стан номерних знаків, стан електрообладнання, рульову систему.

Планове ТО проводиться після здійснюється при досягнення інтервалу за пробігом або кожні 12 місяців. Щодо вартості, то перед обслуговуванням дилер надає таку інформацію відповідно до марки Вашого автомобіля з переліком послуг, що надаються при діагностиці. Планове ТО є обов’язковим. Якщо авто не проходить ТО, то відповідно гарантії не буде.

Воно включає:

  • діагностику роботи машини на холостому ході;

  • заміну моторного масла разом із фільтруючим елементом;

  • заміну або доливання технічних рідин, а також заміну очисних фільтрів (повітряний фільтр, системи опалення/кондиціювання);

  • перевірку кріпильних елементів основних вузлів машини;

  • контроль складу вихлопних газів;

  • налаштування зовнішніх фар;

  • перевірку контурів охолодження на герметичність;

  • перевірка моменту затягування кріплень ходової частини машини тощо.

Тепер ми зупинились на сезонному технічному обслуговуванні автомобіля. Що важливо для цієї перевірки? Мабуть саме слово “сезонне” одразу підказує, що це підготовка авто до літнього або зимового періоду. Проводиться двічі на рік навесні і восени. Включає в себе:

  • заміну гуми;

  • антикорозійну обробку кузова;

  • заміну моторного масла


Регулярні огляди і профілактичне технічне обслуговування

Також слід виділити важливе значення регулярних оглядів машини. Саме під час них можна виявити існуючі невеликі проблеми, не допускаючи масштабних. Інколи планова діагностика закінчується лише врегулюванням роботи окремих запчастин, проте за її довгої відсутності водію приходиться проводити повноцінний ремонт, адже не знаючи технічного стану свого авто ніхто не застрахований від несправностей. Технічне обслуговування авто з метою профілактики забезпечує надійне та безпечне його використання.


Заміна масла і фільтрів

Заміна масла

Технічне обслуговування автомобілів рекомендується проводити з допомогою спеціалістів, адже саме вони надають якісні послуги з гарантованим позитивним результатом. Однією з важливих послуг з обслуговування автомобіля є заміна масла в автомобілі. Чому така потреба виникає? В процесі використання моторне масло зношується, його властивості знижуються, що робить його не таким ефективним для змащування двигуна. Тож потрібна заміна масла в двигуні. Вона повинна виконуватися своєчасно, оскільки ремонт або відновлення мотора в результаті обійдеться набагато дорожче.

Регулярна заміна масляного фільтра дозволяє зберегти високу якість моторної оливи, що позитивно впливає на роботу двигуна та оберігає від ремонту, який дорого коштує. Масляний фільтр потрібно змінювати при кожній зміні мастила. Придбати масло і фільтри та отримати фахову пораду Ви можете на сайті tirparts, переглядаючи розділ Масла і технічні рідини.


Перевірка і обслуговування гальмівної системи

гальмівна система

Гальмівна система – одна з найважливіших в автомобілі, а тому потребує уважного догляду, регулярного профілактичного обслуговування та проведення сервісних процедур. Профілактичне обслуговування гальмівної системи прийнято проводити не менше 1-2 разів на рік.

Крім заміни деталей (колодок і дисків), обслуговування гальмівної системи автомобіля передбачає такі операції, як:

  • очищення і змащування гальмівних супортів;

  • перевірка і заміна гальмівної рідини;

  • обробку прилеглих поверхонь антипригарним складом, захист гальмівних шлангів.

На нашому сайті в розділі Гальмівна система Ви знайдете все, що потрібно для даного обслуговування.

рідина в моторі

Перевірка рідин в автомобілі повинна проводитися регулярно. Періодична діагностика і вчасна заміна гарантує довгу і безперебійну роботу вузлів і агрегатів автомобіля. Слід контролювати рівень і якість наступних рідин:

  • Моторне мастило;

  • Гальмівна рідина;

  • Охолоджуюча рідина (антифриз, тосол);

  • Трансмісійне масло;

  • Рідина гідропідсилювача руля.


Огляд і обслуговування системи охолодження

система охоложення

З часом в системі охолодження автомобіля можуть утворюватися тверді відкладення, які призводять до засмічення трубок і магістралей. Щоб запобігти цьому, необхідно вчасно та регулярно проводити обслуговування системи охолодження автомобіля.

Одним з важливих елементів системи охолодження автомобіля є антифриз. Його потрібно міняти щосезонно. Регулювальні роботи по системі охолодження включають:


  • натяг до норми ременя вентилятора;

  • усунення течі в з'єднаннях з шлангами і через сальник водяного насоса;

  • промивання системи охолодження від опадів і видалення з неї накипу.

Купити все необхідне Ви зможете охолодження опалення.


Перевірка і обслуговування електричної системи

електрична система

Щоб уникнути проблем з електрообладнанням потрібно проводити регулярне обслуговування електричної системи, перевіряти електро вузли і бортову систему, що базується на датчиках, електронних блоках управління.

Генератор, акумулятор, проводка, блоки запобіжників відповідають за електроживлення і його розподіл. Електронні системи управління забезпечують безпеку під час руху машини, покращують керованість, ергономічність. Перевірка електричної системи авто включає:

  • зовнішній огляд вузлів і систем;

  • огляд акумуляторної батареї і системи запалювання;

  • огляд електричних і електронних ланцюгів — вимірювання напруги, сили струму, обривання тощо;

  • зчитування кодів помилок з електронних блоків управління,

  • діагностику датчиків.

Про всі необхідні товари для цього виду обслуговування Ви дізнаєтесь завдяки підрозділу нашого сайту: Електрика та освітлення.

Діагностика і обслуговування підвіски, кермового управління та передач

обслуговування підвіски

Автомобільні майстри рекомендують перевіряти ходову мінімум раз на півроку. Але при значних пробігах по нерівній місцевості можна робити це і частіше. Діагностика системи кермового управління є обов’язковим заходом при заміні чи ремонті агрегатів та вузлів у кермовому управлінні. Вона забезпечує нормальне пересування та гарний хід автомобіля. У діагностику підвіски входить: перевірка пружин підвіски, важелів, амортизаторів, сайлент-блоків, підшипників маточини, рульових тяг і наконечників, стійок і втулок стабілізаторів, кульових опор.

Діагностика рульового управління починається з первинного огляду. Спеціаліст перевіряє рульове колесо, стан масла, прослуховує роботу насоса гідропідсилювача керма і рейкового механізму, перевіряє стан ременя ГРМ, пильників, рульових тяг і наконечників.

Діагностика коробки передач включає:

  • перевірку масла в коробці;

  • вимір частоти обертання валу;

  • перевірка коробки передач на зовнішні пошкодження;

  • аналіз плавності перемикання передач

Процес діагностики коробки передач можна спростити за допомогою комп’ютерної діагностики. Завдяки своїм вигідним особливостям цей вид перевірки коробки є одним з найменш витратних за часом і фінансами, а ще він досить точний.

Комп’ютерна діагностика коробки передач допомагає з максимальною точністю визначити:


  • ступінь зношеності;

  • необхідність регулювання;

  • місце виникнення несправності.

Необхідні товари шукайте за покликанням: Підвіска і рульове

Перевірка стану шин і тиску в них

тиск в шинах

За світовими стандартами загальний ресурс шин прийнято прирівнювати 10 рокам. З яких допускається 5 років складського зберігання (від дати виробництва шин) і 5 років експлуатації. Для того щоб шини змогли довгий час служити, необхідно проводити регулярні перевірки і періодично переставляти їх місцями (кожні 8-10 тис. км). Переставляти шини місцями також необхідно, якщо різниця в залишковій висоті протектора на шинах відрізняється більш ніж на 2 мм.

Правильний тиск у шинах є гарантією безпечного пересування на автомобілі. Низький рівень тиску може призвести до аварій і перевитрати палива, тому важливо стежити, щоб його показник не виходив за межі норми, рекомендованої виробником. При повному завантаженні автомобіля тиск в шинах повинен бути збільшений на 10-15%. 


Інші аспекти технічного обслуговування автомобіля

Багато автовиробників рекомендують проводити додаткові позапланові ТО в період обкатування нового автомобіля при пробігу близько 1 000 кілометрів. Додатково, автомобілі, яким понад 10 років і досягли певного пробігу (залежить від категорії автомобіля), мають проходити спеціальний технічний огляд кожні шість місяців. Повне ТО автомобіля забезпечує власнику довготривале використання.

Середня вартість ТО в офіційному сервісі становить 2500-4000 грн.

Таким чином, ми прийшли до висновку, що регулярне ТО допоможе Вашому автомобілю працювати без збоїв та забезпечує його довговічну експлуатацію✅. Від заміни масла та фільтрів до перевірки стану шин та тиску в них.